Polterabend

Ślub coraz bliżej, wszystko zaplanowane. Suknia, zespół, sala, kamerzysta, kwiaty, garnitur, kościół. Nagle pada pytanie na rodzinnym spotkaniu: czy planujecie polterabend? Pierwszy raz spotykacie się z czymś takim? Nie wiecie co odpowiedzieć? Co to jest polterabend? Rodzaj poczęstunku? Zabawa na oczepiny? Nie musicie się martwić, że nie wiecie z czym to się je. Usiądźcie więc spokojnie i poczytajcie. My wprowadzimy was w ten świat.
Polterabend jest to tradycja tłuczenia szkła, które ma przynieść szczęście młodej parze. Obrządek jest zapożyczony z kultury niemieckiej, dlatego nie zdziwi Was fakt, że praktykuje się go szczególnie w województwach najbliżej położonych przy granicy z tym państwem. Zazwyczaj organizowany jest on przeddzień lub tydzień przed ślubem. Rodzina, przyjaciele, znajomi, jak i sąsiedzi młodej pary mogą spotkać się zazwyczaj w miejscu zamieszkania panny młodej, gdzie organizowany jest mały poczęstunek dla gości.
Dzięki takiemu zdarzeniu można zaprosić osoby, które niestety nie zostały zaproszone na ślub, a bardzo chcecie dzielić się swoją radością z Waszej nowej drogi życiowej. Jest to miły moment dla przyjaciół z szkolnej ławki, wspólnego podwórka oraz wszelakich osób których spotykaliście w swym życiu i zostawili w nim ślad.
W dokładnym przybliżeniu polterabend przebiega następująco: Goście przynoszą z sobą stare talerzyki, szklanki, kubki, butelki, słoiki, które zostają stłuczone. Dobrze jednak mieć przygotowane na to odpowiednie miejsce (ale o tym poniżej).Następnie młoda para powinna podziękować im częstując ich alkoholem oraz poczęstunkiem. Często towarzyszą temu tańce oraz muzyka.
Jak zorganizować takie przyjęcie? Owszem trzeba się napracować i nagimnastykować, ale efekty bywają bardzo zaskakujące. Warto jest o tym wszystkim poczytać w szczególności, jeśli z owym terminem spotykacie się po raz pierwszy. Nic nie jest ponad Wasze siły, pamiętajcie o tym.
Mianowicie na początku należy się zastanowić czy organizujemy to na powietrzu czy w domu. Nie ukrywajmy, że lepszym wyborem jest organizowanie polterabend na świeżym powietrzu przez wzgląd, przynajmniej na tuczące się szkło, ilość osób oraz porę roku. Jednak jak zaradzić temu, aby kawałki szkła, które mają Wam przynieść szczęście, nie pokaleczyły gościom stóp czy sprawiły więcej problemów? Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie „zakątka” jak najbliżej wejścia, gdzie goście będą mogli tłuc do woli owe szkło. Dlaczego blisko? Zapewniam Was, że żaden gość nastawiony na świetną zabawę z tłuczeniem czegoś na szczęście, nie będzie defilował daleko do wyznaczonego miejsca. Dobrze jest zorganizować metalową misę o dość wysokich ściankach, do której wsypujemy trochę suchego piasku jak i cegłę. Cegła po to, aby butelki miały się o co rozbić, a piach aby ułatwić Wam wysypywanie szkła oraz wsiąknięcie możliwych resztek substancji zawartych w butelkach i słoikach. Taką miskę ustawiamy przy ścianie, aby nie ubrudzić jej najlepiej zainwestować w cztery duże palety pcf. Dwie kładziemy na ziemię, a dwie opieramy o ścianę. Dzięki temu nie będziecie stratni przypadkowo odpryskującą farbą czy tynkiem. Dla ładniejszego efektu można owe palety okryć materiałem, linoleum czy wykładziną, jednak pamiętajmy, że materiał może się pociąć i pobrudzić. Na przygotowany podest bez problemu możecie położyć misę. W tak przygotowanym miejscu goście będą chcieli tłuc na Waszą cześć szkło.
Jaki pomysł następnie wykorzystać na miejsce do posilenia się i biesiadowania? Najlepszym wyborem jest zorganizowanie namiotu na imprezy okolicznościowe o wymiarach stosunkowo dużych i pasujących do miejsca, które możecie zagospodarować. Jeśli nie dysponujecie takim namiotem, wystarczy połączyć kilka mniejszych ogrodowych ( 2X2 metry), a wyjdzie podobny efekt. Nie zostawiajmy w surowym stanie owe namioty! Dobrze jest je ozdobić. Proponuję wykorzystać do tego lampki choinkowe oraz balony. Nie przykładajmy do tego przesady, ale dzięki temu można weselnych gości wprowadzić już w tematykę Waszego wesela, np. kolorystyka zastawy, balonów czy chusteczek. Aby przypadkiem Wasze naczynia nie stały się łupem „tłuczenia na szczęście”, lepiej zainwestować w papierowe lub plastikowe naczynia. Oszczędzi Wam to również batalii z myciem wszystkiego wtedy, kiedy będziecie zmęczeni kilkugodzinnym spotkaniem z bliskimi .
Jednak skąd wziąć tyle krzeseł i stołów na owe polterabend? Najlepszym rozwiązaniem są drewniane ławki i stoły, które coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. Dlatego warto porozmawiać z sąsiadami i rodziną, czy czasem takiej ławki nie udostępniliby na ten jeden wieczór. W ramach podziękowania możecie dać im zaproszenie na owy polterabend lub ciasto.
Jakie jedzenie jest właściwe dobrane na tą okoliczność? Najlepszym rozwiązaniem są ciasta, sałatki orz dania z grilla. Jest to stosunkowo niedrogie i przypadnie wszystkim do gustu. Jednak pamiętajmy, że wszystko jest kierowane dozą upodobań pary młodej, jak i znajomych. Ilość jedzenia powinna odpowiadać ilości przewidywanych osób. Jednak pamiętajmy, lepiej mieć coś co można będzie dodatkowo „dorobić” niżeli wypuścić gości o pustych żołądkach.
Jak zawiadomić znajomych i rodzinę o tym wydarzeniu? Najlepsza jest poczta pantoflowa, wszelakie wiadomości. Pamiętajmy jednak, to jeszcze nie ślub, i gdyby nie tłuczone szkło przypominałoby to grilla z przyjaciółmi. Nie róbmy z tego oficjalnej ceremonii. Zostawmy trochę czaru i magii dla tego momentu, który zjawi się za kilka chwil.
Dlaczego warto organizować polterabend? Jeśli na swoje wesele nie możecie zaprosić większej liczby osób z różnych powodów (problem z dojazdem, brak funduszy), a chcielibyście, aby ten dzień był dla was ważny, jednocześnie chcecie się odwdzięczyć wszystkim bliskim sobie osobom, to właśnie ta tradycja jest dla Was odpowiednia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s